Co všechno lze soustružit – domníváte se, že soustružníci pracují výhradně s ocelovými obrobky? Pak se mýlíte, protože soustružit lze mnoho dalších materiálů, například mosaz, různé druhy bronzů, slitiny hliníku, titan a také plasty (silon) a samozřejmě i dřevo, zpravidla tvrdé, ale i některé druhy měkčího dřeva. Vždy tu záleží na mnoha okolnostech – na kvalitě materiálu a použitém nástroji a řezných parametrech.
Jaký nůž použít – k základním soustružnickým nožům patří nože uběrací a hladící. Existují pravé a levé a také vnější a vnitřní. Dále se zde uplatní nože zaoblovací, rádiusové, závitové nebo tvarové, takže se tímto způsobem dá obrábět pestrá plejáda tvarů a povrchů. Práce na soustruhu pak obnáší dobrou znalost řezných rychlostí – otáček obrobku a posuvu a přísuvu, aby tím vznikal požadovaný obrobek co se týče jakosti povrchu a rozměrů.
Jak a čím nástroj chladit – jestliže opomenete chlazení nástroje, můžete zavinit řadu problémů, které poškodí obrobek i nástroj. Chlazení je v průběhu soustružení klíčové pro veškeré pracovní operace a je nutné na to myslet ještě před započetím pracovního procesu. Chladí se zpravidla vodou, olejem nebo emulzí a vždy záleží na tom, o jaký obráběný materiál se jedná. Chlazení není většinou nutné u dřevo soustruhů a obrábíte-li slitinu hliníku, tam je naopak efektivní chlazení lihem.
Kam s odpadem – kdokoli se věnuje soustružení, zná úhly na soustružnickém noži, zná různé druhy nožů a pracuje s mnoha typy materiálu, měl by také vědět, kam odkládat odpad, tedy typické soustružnické špony. Plastové špony lze odkládat do běžného kontejneru na plastový odpad, dřevěné lze použít pro zatápění či topení v kamnech a ty kovové se vyplácí třídit a odvážet do sběrny, kde se vykupují kovy. Záleží také na objemu odpadu, u velkých objemů je třídění špon vyslovenou nutností.